Düzenli koşu sınıfları sırasında vücudun uyarlanabilir yetenekleri artar – lipit peroksidasyonunun aktivasyonunu inhibe eden antioksidan sistemlerin gücü artar. Böylece, kolesterolün kan dolaşımından taşınması normalleşir ve “iyi” kolesterol seviyesi yükselir.

Kan dolaşımındaki yüksek kolesterol tehlikelidir, çünkü kan damarlarının duvarlarına “yerleşir”, aterosklerotik plaklar oluşturur. Yağış derecesi doğrudan gemilerin durumuna bağlıdır. Aerobik egzersiz (koşu) kan damarlarını korur, damar duvarlarının oksijenlenmesini (oksijen doygunluğunu) artırır ve mikrovaskülatürün büyümesini uyarır.
– Koşma sırasında neredeyse vücudumuzdaki tüm kaslar tutulur – 680’den fazla var.Bildiğiniz gibi sağlıklı kaslar sağlıklı eklemlerdir. Koşu hematopoez sürecini aktive eder – “genç”, sağlıklı bir kan oluşur ve ayrıca vücudun havadan serbest elektrolit emilimini uyarır.

Bu işlem ciltte gaz alışverişinin meydana gelmesi nedeniyle oluşur. Serbest elektrolit sayısındaki artış, fiziksel ve zihinsel performansı arttırır ve bir kişinin tüm işlevlerini ve sistemlerini uyarır. Ek olarak, çalışma sırasında hücrelerdeki tüm biyokimyasal süreçler üzerinde çok yararlı bir etkiye sahip olan karbondioksit üretilir. Örneğin, dokulardaki oksijen miktarı artar, vücuttaki metabolizma aktive edilir. Ve 30-60 dakika koşarsanız, vücut hücreleri parçalamaya başlar – bu yeni genç ve sağlıklı hücrelerin sentezini, tüm organizmanın yenilenmesini ve yenilenmesini uyarır.