Çalışan yarışmalar MÖ 776’dan beri bilinmektedir [2]. Koşu yarışması, Olimpiyatlar ilk kez 1896’da düzenlendiğinden beri onaylanmış yarışma kurallarının programa dahil edildiği en eski sporlardan biridir. Koşucular için en önemli nitelikler: yüksek hızları uzaktan, dayanıklılık (orta ve uzun süre için) ), hızlı dayanıklılık (hızlı koşma için), reaksiyon ve taktik düşünme.

Koşu müsabakaları, komple pistlere sahip özel atletik stadyumlarda yapılır. Yaz stadyumlarında genellikle 4-9 parça, kış stadyumlarında 8-9 parça vardır. Parkurun genişliği 1.22 m, parkuru ayıran hat 5 cm’dir. Yörüngeye, tüm mesafelerin başlangıcını ve bitişini ve çubuk iletimi için koridoru gösteren özel işaretleme uygulanır.

Yarışmanın kendisi neredeyse hiçbir özel gereksinim gerektirmez. En önemlisi koşu bandını yapan kaplamadır. Tarihsel olarak, yol aslen kara, kül, asfalttı. Şu anda, stadyum yolları tartan, recortan, regupol ve diğerleri gibi sentetik malzemelerden yapılmıştır. Uluslararası bir başlangıç ​​için, teknik komiteler birkaç sınıftaki katmanların kalitesini onaylar.

Bir ayakkabı olarak, sporcular iyi bir tutuş sağlayan düğmeler olan özel koşu ayakkabıları kullanırlar.
Koşu yarışmaları neredeyse tüm hava koşullarında yapılır. Sıcak havalarda, yemek yerlerinde uzun mesafeli koşu da yapılabilir.